„Discovery Health” par Maku, autors Kriss Kilhams
Dienvidamerikas valsts Peru ir mājvieta daudziem vērtīgiem augiem, tai skaitā tur aug maka, leģendāra seksuālo funkciju stimulējoša sakne, kas radusies inku pastāvēšanas laikā. Es esmu dzirdējis par to gadiem ilgi. To dēvē par “Peru žeņšeņu”, lai gan tam nav saistības ar žeņšeņu. Tomēr līdzīgi kā žeņšeņs, šis augs vairo spēku, enerģiju, izturību, libido un seksuālo funkciju, ļoti labvēlīga veselību uzlabojoša kombinācija.
Lai izpētītu makas labvēlīgo iedarbību un saprastu nozīmi, kāda piemīt makai Peru kultūrā, mana sieva un es devāmies uz Peru, lai izpētītu makas izplatību. Šajā procesā mēs satikām makas pārdevējus, audzētājus un zinātniekus. Šis augs mūs ļoti ietekmēja, un tagad tas ir pieejams kā pārtikas piedeva ASV veselīgas pārtikas veikalos.
Kas ir Maka?
Maka (latīniski - Lepidium meyenii) ir viengadīgs augs, kas izveido redīsam līdzīgu sakni. Makas sakne parasti tiek izžāvēta un uzglabāta, to viegli var uzglabāt septiņus gadus. Augu audzē Huninas plato Peru Centrālajā augšzemē un to ļoti augstu vērtēja inki. Inku impērijas uzplaukuma laikā bija leģenda, ka inku karavīri lietoja maku pirms kaujas. Tas viņus būtu padarījis īpaši stiprus. Bet pēc pilsētu iekarošanas inku karavīriem bija aizliegts to lietot, lai pasargātu iekaroto vietu sievietes no viņu spēcīgajiem seksuālajiem impulsiem. Tā apmēram pirms 500 gadiem Peru bija labi zināms, ka maka vairo spēku, libido un auglību.
Mūsdienās makas popularitāte ļoti pieaug, jo cilvēki atklāj, ka šis augs tiešām pastiprina libido, seksuālo funkciju un vispārējo enerģiju. Platības, kas veltītas Peru makas audzēšanai palielinās katru gadu, lai apmierinātu pieprasījumu, un daudzi zinātnieki pievērsušies šīs saknes īpašību izpētei. Peru maku lieto gan vīrieši, gan sievietes, kas grib atsvaidzināt savu seksuālo dzīvi. ASV, Eiropā un Japānā maku saturošas pārtikas piedevas iegūst aizvien vairāk kvēlus piekritējus.
Kādas dabiskās maca sastāvdaļas rada tās izslavētās seksuālās funkcijas pastiprinošo efektu?
Dziļāka makas analīze, ko 1998.gadā veica Dr.Kun Ji Zeng un viņa kolēģi no PureWorld Botanicals, parādīja, ka maka satur aptuveni 10% proteīna, gandrīz 60% ogļhidrātu un dažādas taukskābes. Šīs sastāvdaļas ir parastas un nav nekas īpašs.
Bet šie pētnieki arī atklāja divas grupas jauna veida sastāvdaļas – makamīdus un makaēnus. Domājams, ka šīs vielas ir tieši atbildīgas par makas seksuālo funkciju veicinošām spējām. Lai šo ideju pārbaudītu, pētnieki veica pētījumu sēriju ar kontrolētiem eksperimentiem ar dzīvniekiem, kuru rezultāti tika publicēti 2000.gada aprīlī medicīnas žurnālā “Urology”. Grauzēji, kas tika baroti ar MacaPure ekstraktu, kas satur makamīdus un makaēnus, izrādīja būtiski lielāku enerģiju un izturību. Dzīvniekiem arī pārsteidzoši pastiprinājās seksuālā aktivitāte, salīdzinot ar tiem dzīvniekiem, kurus ar maku nebaroja, vai salīdzinot ar tiem, kas saņēma mazāku daudzumu makamīdus un makaēnus.
Kā šis efekts izpaužas cilvēkam? Indivīdiem, kas lieto maku, arī pastiprinās seksuālā funkcija. Sievietes un vīrieši ar zemu libido izjūt pastiprinātu seksuālo interesi, kā arī vīrieši ar erekcijas problēmām novēro būtisku seksuālās funkcijas uzlabošanos.
Makas lietošana
Peru iedzīvotājiem maka ir pārtika. Trešajā ikgadējā Makas festivālā, kas notiek Čarinā, Peru, mēs izmēģinājām daudzus produktus, kas gatavoti ar seksuālo funkciju veicinošo sakni. Peruāņi gatavo cepumus, kūkas, karstu putru, čipsus un kokteiļus ar makas sakni, kam ir patīkama smarža, līdzīga kā turku zirņu miltiem. Vairākās vietās sievietes gatavoja makas kokteiļus. Makas sakni mērcēja traukos ar ūdeni, un galds bija klāt ar visiem dzērienu piederumiem. Tipiskā kokteilī ir pāris izmērcētas makas saknes un nedaudz mērcējamā ūdens, kā arī svaiga papaija, kas ir ievākta no siltajām zemienēm, dažreiz kondensēts piens, ola, medus un vaniļa. To visu samaisa kopā ar prieku un smaidu. Es jautāju vairākiem cilvēkiem, kāpēc viņi lieto maku, bet viena sieviete man palikusi prātā. Viņa pasmaidīja un atbildēja: “Nu seksa dēļ, protams!”
Cena : EUR 5.34