header.phonenumber | header.emailaddress
Blog archive
Korejas žeņšeņs

Korejas INSAM

 

S.A. Meijers, bijušās Padomju Savienības zinātnieks, nosauca Korejas žeņšeņu par Panaceju- līdzekli pret visām slimībām. Auga zinātniskais nosaukums – Panax Ginseng. „Insams” ir Korejas žeņšeņa vietējais nosaukums. Tā dabiskās izplatīšanas areāls ietver tādas Tālo Austrumu valstis kā Koreja, Ķīna, Krievija – no 30 līdz 48 grādiem uz ziemeļiem no ekvatora. Korejas žeņšeņs atšķiras no citām žeņšeņa sugām (Panax quinquefolium un Panax notoginseng). Tas iekaroja nevainojama ārstnieciskā līdzekļa reputāciju un ieguva daudz piekritēju. Izcilās Korejas žeņšeņa īpašības izveidojas sakarā ar augšanai labvēlīgiem ģeogrāfiskiem apstākļiem. Tā augšana ilgst apmēram 180 dienas, kas pārsniedz citu žeņšeņa sugu augšanas periodu (apmēram 120-130 dienas). Ilgāks augšanas periods ir viens no faktoriem, kas piešķir Korejas žeņšeņam daudzās lietderīgās īpašības. Korejas žeņšeņs nav liels augs – bet tomēr ir ļoti izturīgs. Tā saldais aromāts neizzūd ilgāku laiku.
* Zinātnisko nosaukumu tabula

Zinātniskais nosaukums Lapu skaits Saknes tips Augšanas areāls
Korean Ginseng / Panax.ginseng C.A. Meyer 5 Cilvēkveidīga Koreja, Krievija
Panax. quinquefolium 5 Konusveida Ziemeļamerikas austrumi
Panax. notoginseng 5-7 Maza burkānveida Ķīna
Panax. Japonicum 5 Bambusa tips Japāna/Ķīna
Panax. Trifolium 3 Apaļa Ziemeļamerikas austrumi
Panax. pseudoginseng 5 Apaļa Nepāla
Korejas žeņšeņa klasifikācija ražošanas procesā

Svaigs žeņšeņs :
Pēc nobriešanas zaļu žeņšeņu izrok no laukiem. Novācamo augu vecums var sasniegt 4, 5, un 6 gadus. Auga noderīgas īpašības sasniedz savu maksimumu vislabvēlīgākā novākšanas laikā (septembris-oktobris).
 
Baltais žeņšeņs :
Iegūstāms svaiga žeņšeņa žāvēšanas gaitā. Balto žeņšeņu var glabāt ilgāk par gadu. Optimālais novākšanas laiks – no septembra līdz oktobrim. Sakni un vasu rūpīgi iepako un transportē. Standarta iepakojums parasti satur 300g saknes., iepakojumu izgatavo no papīra, skārda un vinila.
Sarkanais žeņšeņs :
Apstrādāts un izžāvēts produkts, iegūts no svaiga žeņšeņa – nenoņemot miziņu. Auga dzīves cikls ilgst vairāk par 10 gadiem, labākais novākšanas laiks – rudens. Augšanas procesā var atsevišķi atzīmēt 4,5 un 6 gadu vecumu.
Thegiksams :
Žeņšeņs, kuru pavārīja karstā ūdenī un izžāvēja. Tas ir starpstāvoklis starp sarkano un balto žeņšeņu.Tēls «Korejas žeņšeņs» ir patentēts sekojošās valstīs: Koreja, Japāna, Ķīna, Francija, Vjetnama, Vācija, ASV, Honkonga, Itālija, Indonēzija, Norvēģija, Kanāda, Singapūra, Zviedrija, Austrālija, Nīderlande, Apvienotā Karaļvalsts.
Smadzeņu darbības stimulācijaPēc testu virknes bija noskaidrots, ka Korejas insama ekstrakts un saponīna elementi ir spējīgi stimulēt smadzeņu darbību, pateicoties atmiņas uzlabošanai un apmācības funkcijas atbalstam.Bija veikti Korejas insama klīniskie pētījumi ar cilvēkiem. To rezultāti liecina par prāta darbības efektivitātes pieaugumu. Kombinācija no auga ginks biloba, pazīstamā ar efektivitāti perifēriskās asinsrites uzlabošanā, un no Korejas insama ekstrakta izrādījās spējīga uzlabot atmiņu un paaugstināt spējas mācīties. Pēdējā gadījumā pētījumi bija veikti ar dažādiem dzīvniekiem. Vēlāk bija konstatēts, ka galēna preparāti ar Korejas insamu saturu atjauno atmiņu, bojātu ar pārmērīgo alkohola lietošanu vai ar amnēziju izsaucošiem zālēm (piemēram, ar skopolaminu – vienu no alkaloīdiem). Bija arī apstiprināts, ka Korejas žeņšeņs pastiprina pēļu telpiskās orientēšanas spējas (SAM P8).Doktors Petkovs no Fizioloģisko pētījumu institūta (Bulgārija) un profesors J. S. Oh no Seulas Nacionālas universitātes atklāja, ka Korejas sarkanais žeņšeņs paaugstina smadzeņu aktivitāti un atbalsta psihisko līdzsvaru, selektīvi kontrolējot gan ierosināšanas, gan nomierināšanas mehānismus.. Protopanaksidiolu saponīni: Centrālas nervu sistēmas nomierināšana
. Protopanaksitriolu saponīni: Centrālas nervu sistēmas ierosināšanaŽeņšeņam veltītā starptautiskā semināra gaitā, kas bija organizēts Tokio Universitātē 1989 gada aprīlī, doktor Petkovs izstājas ar referātu «Žeņšeņs un smadzenes». Viņš paziņoja, ka Korejas sarkanais žeņšeņs izradīja ievērojamu efektivitāti cīņā pret mākslīgi izraisītas amnēzijas (pelēs) un pret veco peļu (22-24 mēnešu vecumā) atmiņas zudumiem. Augs vienlaicīgi pastiprināja atmiņu un uzlaboja dzīvnieku spējas mācīties. Professors Sajto no Tokio Universitātes savā līdzīgajā pētījumā arī nonāca pie secinājuma, ka Korejas sarkanais žeņšeņs ir efektīvs galvas smadzeņu aktivitātes celšanā. Profesors īpaši atzīmēja, ka žeņšeņa ekstrakts un arī ginsenozīdu Rg1 un Rh1 ekstrakti ir spējīgi stimulēt dzīvnieku mācībspējas un vairošanas instinktu, kad tie tiek pakļauti hroniskiem stresiem.Šie ziņojumi skaidri norāda uz to, ka Korejas sarkanais žeņšeņs ne tikai bloķē novecošanas procesus galvas smadzenēs, bet arī stimulē smadzeņu šūnu darbību.Geriartrisko slimību ārstēšana un profilakseKorejas insams ārstē un novērš diabētu
Korejas insams novērš insulīna sadalīšanās, pastiprinot antilipolītisko efektu un cīnoties ar diabēta simptomiem.Triolu saeimas saponīns, kuru satur baltais žeņšeņs, lielākā vai mazākā mērā bloķē pirmā tipa diabēta norisi. No citās puses, diolu saeimas saponīns aiztur pirmā tipa diabēta attīstību un būtiski samazina slimības attīstīšanas ātrumu. Tas arī neļauj limfocītiem nokļūt aizkuņģa dziedzerī.Saponīnu ginsenozīds Rb2 bloķē urīnu albumīna izdalīšanas. Tas arī nepieļauj nieru masas palielināšanās un nieru kamoliņu hipertrofiju.Vēl senā pagātnē Korejas insams tika lietots pretdiabēta līdzekļa lomā, un joprojām tas ir lietojams gan cīņā pret šīs slimības, gan kā profilakses līdzeklis.Profesors J. S. Cho no Kjungbukas Nacionālās universitātes (Koreja), profesors Okuda no Ehime Universitātes (Japāna), doktors Jamamoto no Nisejas hospitāļa un doktors Jošida no Javatahama Municipālā hospitāļa (Japāna) neatkarīgi viens no otrā paziņoja par klīnisko pētījumu rezultātiem, kuri paradīja, ka ar sarkanā žeņšeņa lietošanu var pazemināt cukura saturu ar diabētu slimu cilvēku asinīs, kā arī samazināt lietojamas insulīna dozes. Partikulāri, viņi paziņoja, ka subjektīvo diabēta simptomu ziņā (tādu, kā galvas reibšana, sāpes plecos un krūtī, izsalkums, visa ķermeņa nogurums un smagums galvā) bija novērots būtisks uzlabojums.Korejas insams ārstē un novērš vēzi.Tā kā Korejas insams pastiprina organisma aizsardzību pret vēzi ar imunitātes funkciju stimulēšanas palīdzību, vēža šūnu attīstība un to metastāze (izplatīšana pa veseliem orgāniem) tiek bloķēta. Korejas insams ir ārkārtīgi efektīvs recidīvu novēršanā pēc medicīniskām operācijām.

Saskaņā ar Murata un viņa kolēģu veiktu pētījumu, lielākai pacientu daļai - 69,7% - bija novērojama vēža attīstības pārtraukšana – baltā žeņšeņa ekstrakta ar ievērojamo saponīnu daļu lietošanas laikā. Pacientu starpā bija slimie ar kuņģa vēzi, aizkuņģa dziedzera vēzi, krūts vēzi un kolorektālo vēzi. Klīniskās ārstēšanas termiņi svārstījās no 3 līdz 6 mēnešiem.Kujama kopā ar kolēģiem apstiprināja sekmīgu uzlabošanu pa attiecīgiem simptomiem, mikroskopiskās asins ainas uzlabošanu un vēža attīstības novēršanu.Bija veikts viens pētījums, lai noskaidrotu saiti starp Korejas insama lietošanas frekvenci un vēža attīstības varbūtību. Tas paradīja, ka jo ilgāks ir līdzekļa lietošanas termiņš, jo zemāks ir vēža izveidošanas risks. Šie dati apstiprina to, ka insamam piemīt nespecifiskie, ilglaicīgie, vēzi novērsošie efekti.2000. gadā publicētā darbā profesors Saiki no Tojama Universitātes (Japāna), profesors Lī Bjung-huns no Vonkvangas Universitātes (Koreja) un kolēģi apgalvo, ka pēc baltā žeņšeņa lietošanas tā galvenais ingredients, saponīns, tiek pārveidots ar zarnu baktērijām. Pārvērtību beigās iegūstama viela (IH-901) bloķē kancerogēno iedarbību un ievērojami pastiprina šūnu aizsardzību pret vēzi.Korejas insams regulē asins spiedienuKorejas insams ir brīnumzāle, kas paaugstina un normalizē asins spiedienu slimiem ar hipotoniju, un tanī pašā laikā pazemina un normalizē spiedienu hipertonijas slimniekiem.Baltais žeņšeņs satur ingredientus, kas ir labvēlīgi asins spiediena pacelšanai (grupa Rg) un kas sekmē vazorelaksāciju, t.i., asinsvadu paplašināšanu (grupas Rb, Rc). Pateicoties to iedarbībai tiek normalizēts asins spiediens.Kad Korejas insamu lieto hipertonijas slimnieki, gan sistoliskais, gan diastoliskais asins spiediens pazeminās. Savukārt, kad to lieto hiperlipīdēmijas slimnieki, tiem samazinās zema blīvuma holesterīna satura līmenis. Korejas insams sekmē lipīdu metabolismu, paaugstinot augstā blīvuma holesterīna saturu, kas spēlē būtisko lomu holesterīna metabolismā. Tas arī izgaisina funkcionālus traucējumus endoteliocitos, kas paradās pārslodzes dēļ. Rēķinoties ar to, ka žeņšeņa saponīnu komponentēm ir fundamentāla loma asins spiediena pazemināšanās procesā, labāko rezultātu sasniegšanai ir ieteicams lietot paaugstinātas balta žeņšeņa ekstrakta dēves ar augstu saponīnu komponenšu saturu.Pateicoties vazorelaksācijas efektam (asinsvadu paplašināšanai), Korejas insams nepieciešamības gadījumā noņem parasimpātisko nervu slodzi. Tas normalizē veģetatīvo nervu līdzsvaru, kas paātrina asinsriti un sekmē pienācīgu asins piegādi galvas smadzenēm. Viss tas nodrošina rezultatīvo cīņu pret hipotonijas.Korejas insams ārstē un novērš arteriosklerozi un hiperlipēmijuPateicoties asinsvadus paplašinošai iedarbībai Korejas insams ir efektīvs asinsrites stimulēšanā, ciņā pret arteriosklerozi un endoteliocītu aizsardzībā pret bojājumiem.

Balta žeņšeņa saponīns paaugstina to enzīmu efektivitāti, kas piedalās lipīdu metabolismā, ieskaitot tauku un asins holesterīna metabolismu. Tas neļauj veidoties aterosklerotiskām pangām (plātnītēm) uz aortas audiem. Papildus tiek stimulēts holesterīna metabolisms un, tātad, ir novērojams uzlabojums hiperlipēmijas, aterosklerozes kritiskā riska faktora, ziņā.Balta žeņšeņa saponīnu ingredienti (it īpašī Rb2) palīdz samazināt holesterīna koncentrāciju asinīs un paātrina liekā holesterīna izvadīšanu. Tie ir iedarbīgi ar augsto holesterīna līmeņu izraisāmo asinsvadu slimību profilaksē. Aterosklerozes ārstēšanā bija novērojamas uzlabojuma pazīmes – tas ir sasniedzams pateicoties ZBLP (Zema Blīvuma Lipoproteīnu) holesterīna koncentrācijas samazināšanai un ABLP (Augstā Blīvuma Lipoproteīnu) holesterīna koncentrācijas paaugstināšanai.Profesors C. N. Joo no Jonsejas Universitātes (Koreja), pētīja Korejas sarkanā žeņšeņa iedarbību uz hiperlipēmiju, ar nolūku izraisītu laboratorijas trušos, palielinot holesterīna saturu to barībā. 1980. gadā, trešā starptautiskā žeņšeņam veltītā simposiuma gaitā profesors izstājās ar paziņojumu, ka Korejas sarkanais žeņšeņs ne tikai pazemina holesterīna satura asinīs, paaugstinot dažādu enzīmu aktivitāti, kas attiecas uz lipīdu metabolismu, bet arī novērš jaunu aterosklerozes pangu veidošanās un akumulāciju uz artēriju sienām, ko izsauc hiperlipēmija.Doktors Nakaniši no Japānas veica klīniskos pētījumus, kuru ietvaros kapsulas ar Korejas sarkano žeņšeņu lietoja 31 pacients (gan vīrieši, gan sievietes). Doktors arī konstatēja, ka Korejas žeņšeņs ir ārkārtīgi efektīvs lipīdu metaboliska uzlabošanā un aterosklerozes novēršanā (Clinic and Research, 1980).Doktors Jamamoto no Nisejas Hospitaļa pilsētā Osaka paziņoja, ka Korejas sarkanā žeņšeņa pulvera lietošana pazemināja holesterīna un triglicerīdu saturu asinīs, pazemināta bija arī trombocītu adhezivitāte (lipīgums). Pētījumos bija iesaistīti 67 hiperlipēmijas pacienti, kuriem šī slimība bija izraisīta diabēta dēļ. ABLP (Augstā Blīvuma Lipoproteīnu) koncentrācijas paaugstināšana arī bija novērojama (Planta Medica, 1982).

 

Leave your comment