header.phonenumber | header.emailaddress
Blog archive
Revitalizācija – žeņšeņa nozīmīgums tajā

Žeņšeņa sakne ir pasaulē vecākais zināmais augs, kas arī šodien ir visplašāk pētīts un aprakstīts. Saknes galvenā aktīva sastāvdaļa ir saponīni – ginsenozīdi. Salīdzinājumā ar saponīniem, kas atrodas citos augos, ginsenozīdu struktūra un efekti ir atšķirīgi.

Žeņšeņs tiek audzēts daudzās valstīs - Korejā, Ķīnā, Japānā, ASV u.c. Atkarībā no tā, kur tas aug, ļoti mainīga ir ginsenozīdu koncentrācija un to attiecība. Visaugstākais ginsenozīdu saturs ar vislabāko ārstniecisko iedarbību ir Korejā augušajās žeņšeņa saknēs, kurās šobrīd identificēti 30 saponīni. Tas ievērojami pārsniedz saponīnu daudzumu Amerikas un Ķīnas žeņšeņā. Bez ginsenozīdiem sakne satur arī ēterisko eļļu, panaskābi, fitosterīnus, pektīnvielas, cieti, sveķveida vielas, miecvielas, mikroelementus (mangānu, varu, cinku, titānu, alumīniju, silīciju), E vitamīnu un B grupas vitamīnus. Saknes sastāvā ir arī polisaharīdi, organiskās skābes, flavonoīdi un neaizstājamās augu valsts taukskābes.

GinsengVissvarīgākā Korejas žeņšeņa īpašība ir tāda, ka tā normalizējošā darbība nav atkarīga no patoloģisko faktoru virziena! Piemēram, tas samazina paaugstinātu asinsspiedienu, bet paceļ - pazeminātu. Žeņšeņu lieto praktiski jebkuras kaites profilaksei un kā palīglīdzekli ārstēšanai, tāpēc arī tā zinātniskais nosaukums „PANAX” nav nejaušs, jo cēlies no grieķu vārda "panaxos", kas nozīmē "visu dziedinošs".

Panax ginseng Ķīnā tiek lietots jau vairākus gadu tūkstošus kā universāls veselības toniks. Ķīniešu homeopāti uzskata, ka žeņšeņs kalpo kā būtisks ķermeņa energijas avots, uzlabo gremošanu, jo pastiprina gremošanas sulu izdali, palielina muskuļu tonusu, ir nomierinošs, kardiotonisks līdzeklis.

Žeņšeņs ir izpelnījies labu reputāciju arī kā dzimumtieksmi uzlabojošs līdzeklis. Doktors I.I. Brekamans – krievu zinātnieks – apgalvo, ka žeņšeņa farmakologiskā aktivitāte ir ļoti izteikta. Pretstatā sintētiskajiem zāļu līdzekļiem tas iedarbojas uz ķermeņa kontroles mehānismiem un rada adaptogēnu darbību, pastiprinot organisma aizsargfunkciju efektivitāti. Žeņšeņs veicina organisma nespecifisko aizsargrezervju aktivāciju, dodot organismam spēkus cīnīties ar dažādām infekcijām un mikrobiem. Žeņšeņs ir visspēcīgākais no zināmajiem adaptogēniem.

Žeņšeņa preparāti galvenokārt tiek lietoti kā tonizējoši līdzekļi pie garīgo un fizisko spēku izsīkuma, tie spēj uzlabot asinsriti, tādējādi, visi audi un orgāni labāk tiek apgādāti ar skābekli un nepieciešamajām barības vielām. Īpaši noderīgi šī ārstniecības auga līdzekļi ir pēc slimībām, jo veicina atveseļošanos un spēku atgūšanu - slimības laikā novājinātais ķermenis kļūst sparīgāks un darboties spējīgāks. Žeņšeņa aktīvās vielas labvēlīgi ietekmē asinsvadu iekšējās sieniņas, aizkavē izmaiņu rašanos asinsvados, līdz ar to samazinot dažādu sirds-asinsvadu slimību risku.

Vēl žeņšeņa (Panax ginseng) preparātiem piemīt neiroplastiskas īpašības: to ietekmē notiek neiromediatoru aktivācija, sinaptisko receptoru blīvuma palielināšanās, kompensatoro mehānismu paātrināšanās. Žeņšeņam piemīt antioksidatīvas īpašības un pretvēža aktivitāte. Tas atjauno ortostatisko un lokomotoro līdzsvaru, ceļ nervu šūnu enerģētiku. Pasaulē veiktie atmiņas izvērtēšanas testi uzrāda atmiņas uzlabošanos cilvēkiem pēc 45 gadiem jau pēc viena mēneša žeņšeņa preparātu lietošanas.

Korejas sarkanā žeņšeņa sešgadīgs ekstrakts >>

Cena : EUR 52.00